Üdülés kismamaként
Hova menjünk üdülni kismamaként?
Itt a nyár! Lehet, hogy a nyaralás tervezésénél és lefoglalásánál még nem is sejtettük, hogy eggyel többen utazunk majd. Attól, hogy pocaklakó van, kismamaként is kijár a pihenés, a nyaralás, a napfürdőzés... De mire ügyeljünk jobban? Mikre figyeljünk oda? Összeszedtünk Nektek egy pár hasznos tanácsot a nyárra, hogy biztonságban merjetek menni vízpartra, vízbe, napozni, pihenni, üdülni kismamaként is.

Fontos, hogy a kismamák sokkal több veszélynek vannak kitéve, akár utazásról, akár strandolásról, napfürdőzésről van szó. Sőt, nem csak a maguk egészségére kell ügyelniük, hanem egy másik kis lényre is, a pocaklakóra. De attól, hogy az ember várandós, nem kell a négy fal közé bezárkóznia, a megfelelő óvintézkedések mellett és alapszabályok betartásával nyugodtan indulhat a nyaralás. Persze ne hegymászással vagy extrém sportokkal teli nyaralást szervezzünk, inkább egy pihentető, strandolós kikapcsolódást.
Mikre figyeljünk oda, ha kismamaként üdülünk:
- 1. Az első és legfontosabb, hogy kérjük ki a SZAKORVOS, a nőgyógyász VÉLEMÉNYét az utazással, és az ezzel járó programokkal kapcsolatban. Az egészséges kismama a megfelelő óvintézkedések mellett nyugodtan tervezhet kisebb nyaralást.
- 2. Nagyon fontos - nemcsak a kismamáknak -, hogy mindig igyunk elegendő FOLYADÉKot, hidratáljuk a pocaklakót és testünket. A víz legyen az elsődleges folyadékpótlás, de teával (gyógyteával) is probálkozhatunk a változatosság kedvéért.
- 3. NAPOZÁS:11 és 15 óra között nem ajánlatos a napra menni még fényvédő, naptej használata mellett sem. A délelőtti és délutáni órákban magas faktorszámú, minőségi naptej használata mellett félárnyékos, árnyékos helyen (akkor sem tűző napon!) lehet napfürdőt venni. A test esetleges felmelegedése a magzatnak káros lehet, és a hormonális változások miatt a kismama bőre is hamarabb leéghet, napallergia keletkezhet, a bőrön májfoltok jelentkezhetnek. Napozás után pedig fontos a hidratálás. Hidratáló krémmel kenjük be a napsugarak által kiszárított bőrt.Vigyünk magunkkal egy kendőt, amit a pocak köré tekerhetünk, így nem éri közvetlenül a napfény. Ne üljünk a földre, vigyünk, vitessünk egy összecsukható széket, így nem csak kényelmesebb lesz a pihenés, de egy esetleges felfázást is elkerülhetünk.
- 4. FÜRDŐRUHA:A kismamákra van bízva, hogy egyrészes vagy kétrészes fürdőruhát vesz fel. A két részes fürdőruhák mellett olyan érvek szólnak, hogy a növekvő pocakméret nem befolyásolja a hordhatóságát, tehát nem növi ki a kismama, és nem mellesleg, amikor kijövünk a vízből a pocakot nem hűti, nem hűl rá. Ügyeljünk a papucs használatára nemcsak azért, hogy megelőzzük az esetleges felfázást, hanem azért is, hogy elkerüljük a lehetséges fertőzéseket, gombákat. Az a legcélszerűbb, ha bordázott talpú papucsot választunk, mert abban kisebb az esélye az elcsúszásnak.
- 5. ÚSZÁS:A 30. hét előtt az egészséges kismama nyugodtan fürödhet, úszhat. A 30. hét után már nyílhat a méhszáj, így könnyebben össze lehet szedni a fertőzéseket. Akkor már inkább érdemes a parton maradni.
- 6. FÜRDŐHELY:A víz minősége kiemelten fontos tényező, ha kismamaként szeretnénk fürdőzni. Fontos, hogy a méhszáj zárt legyen. A nyílt, természetes vizek (Balaton/Velencei tó, tenger, ...) nyugodtan fürdőzhetők, de a vízminőségnek ekkor is nézzünk utána. Amennyiben kétely merül fel a fürdőhely vízének minőségével kapcsolatban, inkább maradjunk a parton. A víz hőmérsékletére is ügyelni kell, ugyanis a túl hideg víz méhgörcsöket, a meleg víz (30 fokon felül) alhasi vérbőséget okozhat, amely akár vetéléssel is járhat.Kerülendők a termálvizek, mivel azoknak magas a hőmérséklete, és a baktériumok is jobban elszaporodnak bennük, így kiemelten nagy lehet a fertőzésveszély (akár hüvelyi is).
- 7. UTAZÁS:Repülővel egészen a 30-32. hétig nyugodtan meg lehet tenni rövidebb utat, amennyiben nem áll fenn kiemelten trombózis veszély. Hosszabb utazásnál ki kell kérni a nőgyógyász véleményét. Fontos a sok folyadék bevitele, amennyiben lehetséges a lábak felpolcolása, vagy fél óránkénti, óránkénti séta a repülőn. Vannak olyan repülőgép társaságok, akik a kismamák repülését nőgyógyászati engedélyhez kötik. Érdemes az utazás előtt ennek utána járni.Amennyiben tömegközlekedéssel utazunk, ha lehet, válasszunk klimatizált járatokat, és nyugodtan kérjük meg az utastársainkat, hogy adják át a helyüket.Ha kocsival utazunk, használjunk övterelőt, amivel egy nagyobb fékezésnél, vagy egy esetleges ütközésnél elkerülhetjük, hogy a pocak alsó részét a biztonsági öve megnyomja.
- 8. ÉTKEZÉS:Sok-sok folyadék! Kerüljük a cukros italokat. Együnk sok gyümölcsöt, zöldséget, ha tudunk, leveseket, amelyek tele vannak ásványi anyagokkal. Kerüljük a zsíros, tömény ételeket. Óvatosan fogyasszuk a tengeri herkentyűket, a tatárbifsztek és a nyers húsok (pl. osztriga) pedig egyenesen tiltott. Fontos ekkor is a napi többszöri étkezés, amelyek kisebb mennyiségek.
Mint olvashatjuk, a megfelelő óvintézkedések mellett a kismamák is nyugodtan mehetnek nyaralni, napozni, strandra, utazhatnak vakációzni. Kellemes nyarat!