Tudatos családtervezés
Családtervezés a baba előtt
Ha már túl vagytok a dilemmán, hogy mikorra szeretnétek babát, akkor az anyagi és családi háttér biztosításánál is sokkal fontosabb az, hogy egészséges baba érkezzen a családba. Ehhez nagyban hozzá tud a leendő szülőpár járulni azzal, ha felkészül a fogantatásra, a várandósságra, a családtervezésre.
Mit is értsünk családtervezésen?
Családtervezés először is egy felkészülési időszak, amikor realizálódik bennünk az elhatározás, "gyereket akarunk", és tudatosan elkezdjük az arra való ráhangolódást mind testileg, mind szellemileg. Ilyenkor felmérjük a környezetünket, a szokásainkat, az egészségi állapotunkat, és mindent megteszünk azért, hogy legmegfelelőbb és legbiztonságosabb légkört teremtsük meg egy leendő magzatunknak. De mit is tehetünk annak érdekében, hogy kialakítsuk legideálisabb milliőt a trónörökös érkezésére?

Ideális milliő kialakítása családtervezéssel
Először is mind a női, mind a férfi oldalon váljunk meg rossz szokásainktól, tisztítsuk meg szervezetünket. Tegyük le a cigit, csökkentsük a bulik számát, kezdjünk el egészségesebben, vitamindúsabban étkezni, vitaminokat szedni, mozogjunk egy kicsit és figyeljünk a magunkra. Időben tegyük le a fogamzásgátló tablettát, hogy a fogantatásra teljesen kiürüljön szervezetünkből. Ezeket magunktól magunkért meg tudjuk tenni.
Nagyon fontos, hogy csináltassunk vérképet, amelyekből egyértelműen kiderül, hogy melyek azok a területek, amelyek problémások, és küldő beavatkozást igényelnek. Ilyen lehet a szervezet vastartalékjának megfelelő szintre hozatala, vagy pl. a pajzsmirigy probléma gyógyszeres kezelése, a pajzsmirigyszint megfelelő szinten tartása. Hogy milyen vizsgálatokat érdemes a teljes vérképen felül elvégeztetni? Ide kattintva megtudhatjátok.
Át kell gondolni, és ha szükséges a nőgyógyásszal, vagy szakorvossal konzultálni azokról a potenciális rizikófaktorokról, amelyeket genetikailag hordozhatunk (családfa) nem csak a leendő anyuka, hanem az apuka oldaláról is. Ha lehetséges, akkor ezeket a kockázatokat már a tervezés szakaszában ki kell küszöbölni, és meg kell erősíteni azokat a "védelmi vonalakat", amelyekkel a magzatot, a várandósságot minél zökkenőmentesebbé tudjuk tenni.
A testünkre vonatkozó teljes egészségügyi szűrést javasolt a tervezés szakaszában elvégezni. Ilyen szűrések pl. fogászati szűrés, hasi ultrahang, nőgyógyászati szűrés. De miért szükséges pl. a fogászati szűrés? Ide kattintva olvashatjátok az erről szóló magyarázatot, amelyet Dr. Jánosdeák Adrienn fogorvos állított össze.
Amennyiben úgy érezzük, hogy testileg, lelkileg felkészültek vagyunk arra, hogy befogadjuk a kis magot, ami egy varázslatos folyamaton végén maga a csoda lesz, nézzük meg, hogy mikor van az a legoptimálisabb időpont a ciklusunkban, amikor a szervezetünk leg befogadóbb. Az ovuláció s időpont meghatározása a teherbe esési esélyeket nagyban növeli. Több módszer van arra, hogy hogyan lehet meghatározni az ovulációs időszakot a cikluson belül. Erről ide kattintva bővebben olvashatsz.
De sajnos adódnak olyan esetek is, amikor sikerül a kívánt terhesség, amikor kisbabát szeretnénk, de nem jön össze. Ebben az esetben szakembert kell felkeresni, aki kivizsgálja az érintetteket, és meghatározhatja a meddőség okát. A meddőségről Dr. Kováts Tímea nőgyógyász által összeállított információkról ide kattintva olvashattok. De a meddőség hátterében nem csak egészségügyi problémák állhatnak, hanem befolyásolhatják azt lelki tényezők is. Jelentős stressz, pszichés megterhelés, amely tovább fokozódhat, amennyiben a várandósság nem következik be. Ebben az esetben feltétlenül fel kell keresni egy szakembert, aki segít a belső, lelki feszültségek feloldásában, ezzel pedig a kívánt terhesség esélyének növelésében.
Vannak olyan komplett családtervezési tanácsadások, amelyek speciális vizsgálatokat is tartalmaznak, genetikai vagy pszichoszexuális alkalmasságot. Ezekről többek között az alábbi weboldalakon többet olvashattok:
https://gendiagnosztika.hu/csaladtervezes/
https://www.babanet.hu/publ/ocst.htm