Terhességi diabétesz, cukorbetegség
A terhességi cukorbetegség saját tapasztalat
Mivel mindkét várandósságomnál diagnosztizálták első trimeszter végén a terhességi cukorbetegséget, ezért szeretném veletek megosztani, összefoglalni tapasztalataim, ismereteim ebben a témában, hátha segítségetekre lehet.
A terhességi cukorbetegségnek semmilyen előzménye nincs. Nem kell, hogy a kismama a várandóssága előtt esetleg inzulin rezisztens legyen, vagy bármilyen olyan problémája merüljön fel, ami ehhez köthető. A kismama testében zajló hormonális változások felelősek a terhességi diabétesz kialakulásáért.
(forrás:www.webbeteg.hu)
Miért veszélyes a terhességi cukor?
Az anyánál gyakrabban fordul elő magas vérnyomás és terhességi eclampsia, a magzat pedig túlságosan nagyra nő, a belső szervei is megnagyobbodnak. Születéskor a szülőcsatornán való áthaladás nehéz, vagy lehetetlen lesz. Ilyenkor császármetszéssel kell világra segíteni a gyermeket. Születés után viszont sokszor alacsony vércukorszint jelentkezik az ilyen újszülötteknél, ami kezelést igényel. A terhességi cukorbetegségben szenvedő anyák gyermekeinek nagyobb az esélyük arra, hogy koraszülöttek legyenek, és arra is, hogy a későbbi életük során maguk is cukorbetegek lesznek.
A terhességi cukorbetegség vizsgálata:
Ha az eredmény pozitív:
Kétféle kezelése lehet a terhességi cukorbetegségnek. Amennyiben nem kiugró az érték, és szinten lehet diétával tartani a vércukor szintet, akkor elegendő a diéta. Más esetben viszont inzulin kezelést írnak elő.
Ha diagnosztizálták a diabéteszt, a kórház diabetikusánál kell jelentkezni, ahol egy kötelező oktatáson kell részt venni. Az okítás 1-2 órát vesz igénybe. Elmondják, hogy mikor mit és mennyit kell enni, hogyan kell a szénhidrát mennyiségét megállapítani 1-1 étkezésnél, mire kell figyelni. Tapasztalatom, hogy ahány kórház, annyi szokás, ... Nem mindenhol veszik nagyon komolyan az után követést, a folyamatos ellenőrzést a várandósság alatt. Az első várandósságomnál az egyik budapesti, belvárosi kórházban vettek gondozásba. Ott 180 grammos szénhidrát diétát írtak elő, megtartották az oktatást, a gondozásomat viszont a (magán)nőgyógyász végezte, ad-hoc jellegű mérésekkel. A második terhességemnél egy külső kerületi kórházban vettek gondozásba, na, az kemény volt: 150 grammos szénhidrát diéta, 2 hetente személyes kontroll a diabetikusnál, írni kellett a napi étkezésünket - mit, mikor, eszünk, az mennyi ch -, az első 1-2 hétben napi ötször, majd a várandósság végéig naponta, 2 naponta vércukor mérés, 60 perces terhelés, ... De ezt is ki lehetett bírni, mindent a cél érdekében!
Mindkét esetben kaptunk tápanyag táblázatot, amely tartalmazta az adott ételhez tartozó szénhidrát mennyiségét ch/100 g meghatározásban, táplálkozási naplót, minta étrendet, és sok jó tanácsot (a mintákat alább letölthetitek).
Figyelni kell, hogy ne lépjük túl a maximum szénhidrát mennységet napi szinten, de ne is legyen sokkal kevesebb, mert akkor aceton jelenik meg a vizeletben. A cukorszintet étkezések után 1 órával kell mérni, 6,7 mmol/l alatt kell lennie. Ha felette van, akkor át kell gondolni, hogy mi az, ami megnyomhatta a cukorszintet, és a későbbiekben figyelni a bűnös étel fogyasztásánál, elsősorban a mennyiségénél.
A szülés utáni első hétben mérni kell a cukorszintet ad--hoc jelleggel, de most már étkezés után 2 órával, és az érték a 8 mmol/l-t nem haladhatja meg. Majd 6 héttel a szülés után ismételten kell egy terheléses cukorvizsgálatot csináltatni, egyfajta utóellenőrzést, hogy a diabétesz nem áll-e fenn a szülés után is. Általában a szüléssel a diebétesz elmúlik (nekem a 120 perces terheléses értékem 3,2 volt), de előfordulhat, hogy cukorbetegség alakul ki. Ebben az esetben fel kell keresni a kezelő orvost.
- Tippek, tanácsok:
- ne ijedj meg, nem annyira durva, mint ahogy hangzik!!!!
- ha kenyér, akkor teljes kiőrlésű, vagy diabetikus kenyér. Lehet Update diabetikus kenyeret venni, de az Aldiban is lehet szénhidrát csökkentett kenyeret kapni, vagy több üzletben megtalálható a "Diabetikus kenyérke" néven kifejezetten cukorbetegeknek készített kenyér.
- ha édesség, édesítő: lehet édesítőszer, de nekem nagyon bevált az Elitrit, ami 100%-ban növényi alapú édesítőszer, teljesen kalóriamentes. Én azóta csak ezt használom (kelt tésztákhoz pl. nem teljesen jó).
- legtöbbször tojásrántottát, tükörtojást, virslit ettem reggelire, de pl. a májkrémes kenyér sem maradt ki a palettából. Mindenkinek saját magának kell kikísérletezni, hogy pl. hány szelet kenyeret ehet meg 1-1 reggelinél, ami még nem nyomja meg a vércukor szintjét. Nekem 2 szelet kenyér még belefért, de 3 már nem.
- tej: lehet fogyasztani. Ki kell tapasztalni, hogy a vércukor szintet mennyire nyomja meg. Nekem pl. eléggé felnyomta, de vannak olyan várandósok, akik bármennyi tejet megihatnak, nem "bántja" a cukorszintet.
- uzsonnára, tízóraira (ami 20-25 g ch lehet), de akár ebéd vagy vacsi után desszertként, ha belefér a ch mennyiségbe, én többször ettem pl. Kinder Pingui-t, vagy túró rudit, ami 16 g szénhidrátot tartalmaz. Minden édességre, joghurtra, ... rá van írva, hogy hány g ch-t tartalmaz 100 g, és hány grammot 1 szelet.
- nagyon hasznos volt számomra Vrábel Krisztina 160 grammos szénhidrát diéta szakácskönyve. A könyv 4 kötetes, és nagyon, nagyon jó receptek vannak benne az előételtől a desszertekig. A szerző cukorbeteg, és saját tapasztalatai alapján állította össze a recepteket. a főételek gyorsan, egyszerűen elkészíthetők, mindenhol fel vannak tüntetve a szénhidrát és a kalória tartalmak. Íme néhány recept kedvcsinálóként:
- levesek: a leves telít, de kevés a ch tartalma, így nyugodt szívvel fogyasztható.
- zabkása: sokféle képpen elkészíthető, laktató, tökéletes a diétához.
Írd meg Te is tapasztalatod, oszt meg javaslataid: