MELLGYULLADÁS
Már 1 hónapja élvezem a kisfiam jelenlétének minden percét. Tejcsi van, a szoptatás megy. Egyik pénteken egyik pillanatról a másikra fájdalmat éreztem a jobb mellemben. Gondoltam, ha hazaérünk utunkról lefejem, mert biztos telítve van, és feszít. De 10 perc múlva már annyira fájt, alig lehetett hozzáérni. Lefejtem. kb. 20 ml. jött le. Csodálkoztam, mert ez igen kevés. A mellem pedig még mindig fájt. Estére elkezdett rázni a hideg, mindenem fájt, mintha influenza kapott volna el. Éjjelre belázasodtam, 38,6. A cicim meleg volt, fájt, alig bírtam a jobb oldalamon aludni a fájdalomtól.
Mellgyulladásom volt. De mi is az a mellgyulladás, mi okozza, hogyan kezelik, kezeljük...?
Mi okozhatja?
- Ha a babó nem szívja ki az összes tejet, a tej pangani kezd a mellben. Attól könnyen elzáródhatnak a tejcsatornák, csomók alakulhatnak ki, amik eltömítik a tejcsatornát, és a csomó mögött felgyülemlett tej által megnövekedett nyomás a környező szövetek gyulladásához vezet (ez hívják eltömődött tejcsatornának,ez általában nem jár lázzal).
- Okozhatja a kihagyott vagy lerövidült szoptatás is, ha pl. a gyermek hirtelen átalussza az éjszakát, vagy cumisüvegből pótlást kap (vizet, teát).
- Figyelni kell arra is, hogy a baba megfelelően kapja be a mellbimbót a szoptatásnál (ne csak a mellbimbó végét kapja be, hanem a bimbóudvarból kb. 3 centiméteres részt), és hogy a szoptatási pozíciókat váltogassuk, mivel maradhat a mellben olyan rész, amelyet nem szív ki a baba.
- A mellbimbón a szoptatástól kisebb nagyobb sérülések keletkezhetnek, amelyeken keresztül szabad utat kapnak a kórokozók, baktériumok, hogy zavartalanul bejussanak a mirigyekbe, ahol gyors szaporodásba kezdenek. Ezek a baktériumok lehetnek olyan kórokozók, amelyek a mindennapjaink része, ott élnek velünk együtt a bőrön.
- A túl szoros melltartó is okozhat mellgyulladást, mivel elszorítja a tejcsatornákat, ezáltal olyan folyamatok zajlanak le, mint amik az első pontban is megjelennek.
- Általában a mellgyulladás az első 2-6 hétben jelentekzik.
Tünetek:
- Mellérzékenység, fájdalom, fájdalmas csomók a mellben. A fájdalom az egyik mellben, általában ék alakban jelentkezik.
- A mell gyulladt, fájdalmas része, területe bevörösödhet, piros csíkok jelenhetnek meg, meleggé válhat.
- Jelentkezhet hidegrázás, magas láz
- Influenza jellegű tünetek (ízületi fájdalom)
- Gyengeség érzet.
Figyelni kell, mert ha elhanyagoljuk a mellgyulladást, gennyes tályog alakulhat ki a mellben, és akkor az orvos dönthet úgy, hogy felnyitja, és kitisztítja az érintett területet.
A tejbelövelésnél hasonló tünetek jelentkeznek, azt nem szabad összekeverni a mellgyulladással.
Kezelése:
- A gyulladt mellett meleg zuhannyal jól átzuhanyoztatni, vagy meleg borogatást rakni rá, alaposan, de enyhén -szinte simogatva- masszírozni. A melegtől a tejcsatornák kitágulnak, segítenek a fejésnél, szoptatásnál.
- A gyulladt mellre folyamatosan rá kell rakni a babát (ha nem üríti le, vagy feszülne, akkor fejni is kell). Tévhit, hogy a gyulladt mellből nem szoptathat az anya, sőt előnyben kell részesíteni a fájó testrészt, mert a baba tudja a legjobban leüríteni a mellet. Ha az anya lázas, akkor is nyugodtan szoptathat. Ha gennyes tej jönne a mellből (a genny a tejben összeáll, mint egy medúza, vagy - másoktól hallva jó hasonlat - mint a takony), akkor nem szabad szoptatni, viszont azonnal orvoshoz kell fordulni.
- A gyulladt mellre tegyünk vagy zúzott káposztaleveles pakolást, vagy borogatást pl. cickafark és kamilla teából.
- Ha lázas az anya, akkor nyugodtan csillapíthatja a lázát.
- Cickafark (gyulladáscsökkentő), kamilla, apróbojtorján (növényi antibiotikum) tea ivása, 6-8 dl/nap.
- Ha a tünetek a fenti kezelésekre nem csökkennek 24 órán belül, feltétlen orvoshoz kell fordulni, aki antibiotikumos kezelést ír elő. Az orvosnál mondani kell, hogy szoptat az anya, így olyan antibiotikumot kap, amely mellett nyugodtan szoptathat. A gyógyszeres kezelést a tüntetek enyhülése mellett is végig kell csinálni, ez 10-12 nap. Ha abbahagyjuk idő előtt az antibiotikum szedését, a gyulladás visszatérhet.
- Ha például mindkét mell begyullad, a mellbimbó tűnik fertőzöttnek, vér vagy genny van az anyatejben, vörös csíkok jelennek meg a gyulladt terület környékén, vagy a tünetek hirtelen és súlyosan jelentkeznek, ezek a jelek bakteriális mellfertőzésre utalnak, melyet azonnal meg kell mutatni az orvosnak.
- Sok pihenés és stressz mentes környezet is elősegíti a gyógyulást.
- A szoros ruhadarabokat lazábbra kell cserélni, alvási pozícióra figyelni, hogy a lehető legnagyobb mértékben tehermentesítsük a melleket.
Megelőzés:
- nem szoros, kényelmes melltartó,
- szoptatás után mellek kiürítése fejéssel.
Nekem a cickafark-kammilla borogatással, teának ivásával, meleg fürdővel és a folyamatos fejéssel, szoptatással 3 nap alatt elmúltak a tünetek, nem kellett orvoshoz mennem, antibiotikumot szednem.