Hasznos tudnivalók az ovulációról
Mi is az az ovuláció?
Az
ovuláció más néven tüszőrepedést jelent. A tüszőrepedés során a petefészekből
egy, vagy esetenként több petesejt lökődik ki, és indul el a petevezetéken
keresztül a méh felé, amivel egy időben beindul a progeszteron termelődés.
Ovuláció meghatározása naptárral
Arról, hogy melyek azok a napok, órák, amikor a legnyitottabbak vagyunk, amikor az ovulációs időszakunk van, több módszerrel is meggyőződhetünk. Az ovuláció általában a 2 menzesz között a félidőben van, de személyenként változhat az időpont. Manapság, az internet világában nagyon sok olyan naptár létezik, amely megközelítőleg meghatározza, hogy mely az az időszak, amikor az ovuláció várható. Ehhez pontosan kell vezetni a menzeszek időpontját (az átlagos ciklus 28 nap), amiből kiszámolható, hogy általában a 2 ciklus közötti időszak 14. napján következik be az ovuláció. De nem kell, hogy elővegyük a papírt és a tollat, és számolgatni a napokat, ezeket megteszik helyettünk az erre a célra íródott programok, amelyeket interneten ingyenesen el lehet érni.
Hőméréssel meghatározott ovuláció
De ha a naptár módszernél pontosabban szeretnénk megállapítani, hogy mikor van peteérésünk, akkor jöhet a hőmérős módszer. De mi is az a hőmérő módszer?

Mint ahogy már írtuk, a peteéréssel egy időben elkezdődik a progeszteron termelés, ami az alap testhőmérsékletünket megemeli. Ovulációkor, vagyis tüszőrepedéskor a testhőmérsékletünk lecsökken, majd a pete kiszabadulásakor elkezd emelkedni. Napokig az átlag testhőmérsékletünk felett van a hőnk, majd a menstruáció előtti napokban visszacsökken az átlagos szintre. Tehát, a testhőmérsékletünk egyfajta görbét mutat, aminek a csúcsán a legvalószínűbb megtermékenyülés. A pontos ciklusunkra, és a peteérésre vonatkozó információk szempontjából azonban fontos, ha ezt a módszert alkalmazzuk, hogy több hónapon keresztül mérjük ugyan abban az időpontban (célszerű az ébredés után), ugyanazon a helyen (pl. jobb oldali hónalj) a testhőmérsékletünket, az adatokat jegyezzük fel, és az így kapott havi görbéket elemezzük ki. Fontos továbbá, hogy jó, ha minimum 6 órát alszunk, és jegyezzük fel azt is, amikor együttlét volt, vagy alkoholt fogyasztottunk, netalán megfáztunk, megbetegedtünk (mind-mind befolyásoló tényező lehet), mivel, ha nem tudjuk a megfelelő körülményeket, nem biztos, hogy értékelhető görbét tudunk produkálni.
Reményeink szerint pár hét próbálkozás után pozitív lesz a terhességi teszt, és megkezdődhet az első trimeszter!