Gyógynövények a mamának és a babának

Nem könnyű dolga az ember lányának, ha eddig gyógynövényteákat ivott, és áldott állapotban is szívesen fogyasztana belőle, de akkor sem, ha csak most fordulna a baba védelmében a gyógynövények felé. A kereskedelmi forgalomban lévő könyvekben ritkán találunk egy összesítő táblázatot, ami segítene eligazodni. Mit szabad és mit nem? - kérdik tőlem is sokan a gyógynövény-ismereti tanfolyamon. Összeállítottam tehát egy kis útmutatót, amely a leggyakoribb tünetek, betegségek esetén nyújt segítséget. Először is álljon itt pár fontos szempont:

  • Bármilyen panasz, tünet esetén első az orvosi kivizsgálás, a diagnózis felállítása.
  • Nem lehet minden betegséget gyógynövényekkel gyógyítani, van, amikor gyógyszerre, például antibiotikumra van szükség.
  • Nem igaz az a tévhit, hogy a minden gyógynövény ártalmatlan. Az erős hatású gyógynövények akár vetélést is okozhatnak.

Teakészítés és fogyasztás általános szabályai: A gyógynövényteákat kúraszerűen fogyasztjuk, általában teakeverékek formájában. A tea elkészítésének számos módja van. 6-8 órán át langyos vízben kell áztatni azokat a növényi részeket, melyek hőre érzékeny hatóanyagokat tartalmaznak (pl. lenmag, mályvafélék). Forrásban lévő vizet kell öntenia virágos hajtásokra, virágokra, vagy a levelekre. Ezt a forrázatot lefedjük, majd 10-15 perc után leszűrjük. Főzni kell a gyökereket, vagy a kérget. Ezeket a növényi részeket lefedve kis lángon 5-10 percig forraljuk, majd ezt is 10-15 perc állás után leszűrjük.

Általános adagolás felnőtteknek: A teához 1 csésze (2-3 dl) vízhez 1-2 teáskanál szárított növényi rész szükséges. A teát kúraszerűen, napi 2-3 csészével fogyasszuk. Fürdő készítésénél 1 lavór vízhez 1-2 marék szárított növényi rész szükséges.

Kismamák gyógynövényei szülés előtt

ÉMELYGÉS: Kínában régóta használt növény a hagyományos gyógyászatban a gyömbér. Fontos, hogy a gyökér napi adagja maximum 4 gramm (ez kb. 2 kávéskanál), ezt ne lépjük túl. Hányinger esetén meg lehet próbálni a fodormenta teát is.

BEDAGADT BOKA, LÁB: Teakészítéshez az alábbi növények közül választhatunk: cseresznyeszár, fekete áfonya levél, hársfavirág.

VISSZÉRGYULLADÁS, VÉNÁS ELÉGTELENSÉG: Külsőleg körömvirág krémet használhatunk.

SZÉKREKEDÉS: Elsősorban a táplálék helyes megválasztásával próbáljuk megelőzni/kezelni a székrekedést. Fogyasszunk aszalt szilvát, szilva-, vagy bodzalekvárt. Semmiképpen ne igyunk erős hashajtó gyógynövényekből (pl. kutyabengekéreg) készült teát! Inkább áztassunk be egy éjszakára 1 evőkanál lenmagot 2 dl vízbe, és reggel a vízzel együtt fogyasszuk el.

HASMENÉS: Teaként fogyasztható növények: fekete áfonya, közönséges párlófű (apróbojtorján), libapimpó, réti füzény, borsmenta, mályvafélék. Az itt felsorolt növények nagy része cserzőanyagokat tartalmaz, amelyek gátolhatják gyógyszerek, ásványi anyagok felszívódását, ezért az ajánlott dózist ne lépjük túl!

MEGFÁZÁS, LÁZ: Teaként fogyasztható növények: fekete bodza, hárs fajok, édeskömény, csipkebogyó, orvosi székfű (kamilla), lándzsás útifű.

TOROKGYULLADÁS: Gargalizáljunk fekete áfonya, vagy apróbojtorján teával. Az orvosi ziliz gyökér áztatással készült teája nyálka tartalmú, így bevonja a gyulladt nyálkahártyát.

SZÁRAZ KÖHÖGÉS: Teaként fogyasztható növények: mályvafélék (orvosi ziliz gyökér, erdei mályva virág langyos áztatással készült kivonata), édeskömény, lándzsás útifű.

Ellenjavallt: Illóolajok használata belsőleg kerülendő, ezen kívül teaként ne fogyasszuk az alábbi gyógynövényeket: közönséges boróka, kutyabenge, szenna, tenyeres és orvosi rebarbara, édesgyökér, fehér üröm, cickafark, orvosi zsálya, közönséges orbáncfű, macskagyökér, orvosi angyalgyökér, orvosi medveszőlő, orvosi pemetefű, őszi margitvirág, ricinus, szúrós gyöngyajak, fehér babhéj. Áldott állapotban különösen fontos, hogy a gyógynövény kiválasztását az adott problémára beszéljük meg orvosunkkal, fitoterapeutával.

Kismamák gyógynövényei szülés után, szoptatás alatt

Gátseb: Borogatáshoz, lemosáshoz ajánlott a közönséges cickafarkból készült forrázat langyosra hűtve.

Tejelválasztást segítő növények: Közönséges ánizs, édeskömény, fűszerkömény, kapormag, bazsalikom, ezeket a növényeket teakeverékekben is lehet kapni.

Bimbósebesedés: Gyulladás, seb esetén cickafarkos borogatás ajánlott. A mellet szoptatás előtt tiszta vízzel mossuk le. Napközben legyen minél többet levegőn a mellbimbó.

Felfázás, húgyutak fertőzése: Teaként fogyasztható növények: aranyvessző fajok, csalán, kamilla, mezei zsurló.

Ellenjavallt: Illóolaj használata belsőleg kerülendő. Ne feledjük, hogy a hatóanyagok egy része megjelenik az anyatejben is, tehát a várandóssághoz hasonlóan ne használjunk erős hatású gyógynövényeket. Továbbá nem alkalmazhatóak a közönséges orbáncfű, macskagyökér, orvosi medveszőlő, orvosi pemetefű tartalmú készítmények, teakeverékek és a barátcserje kivonatok. (A prolaktinszint csökkenés a tej elapadásával járhat!)

Babák 0-6 hónapos korig

Ebben az életkorban, ha tudunk szoptatni, lehetőleg ne adjunk gyógyteát a gyermeknek. Betegség esetén inkább az édesanya igyon gyógyteát, a hatóanyagok egy része így is megjelenik az anyatejben. Kólika esetén az édeskömény, és az ánizs termése jöhet szóba. A kereskedelmi forgalomban lévő babateák vásárlásakor nézzük meg, hogy a tea cukormentes legyen. Ezek a gyógynövények önmagában is kellemes ízűek, semmi szükség az édesítésre. A filteres teáknál az adagolás a csomagoláson található. Általánosan 5-10 szem édesköménymagot forrázzunk le 2,5 dl vízzel, 5 percig állni hagyjuk, aztán leszűrjük. Jobb, ha nem egyszerre itatjuk meg a babával, hanem 1-1 kanálnyit adunk panasz esetén óránként. A gyógytea nem mindennapos ital, akkor kínáljuk meg vele a babánkat, ha szükség van rá.

Ellenjavallt: Ne használjuk az eukaliptusz illóolajat, illetve menta illóolajat tartalmazó krémeket, melyeket az arcra, vagy a mellkasra ajánlanak, mert légzésmegállást okozhatnak. Az illóolajok erős hatásúak, alkalmazásukat belsőleg kerülni kell, de a fürdővízbe se illóolajat csepegtessünk ld. alább. A kasvirág kivonatok az immunrendszer fejletlensége miatt ebben korban még nem alkalmazhatóak.

Babák 6-12 hónapos korig

A kisgyerekek gyorsabban gyógyulnak, de érzékenyebbek a hatóanyagokra, amit figyelembe kell vennünk a teák kiválasztásánál és adagolásánál is. Általános adag egy kávéskanál szárított növény 2 dl vízzel leforrázva, amely 10-15 percig áll, majd leszűrjük. Teaként fogyasztható növények:

SZÉKREKEDÉS: fekete bodza, orvosi székfű (kamilla)

HASMENÉS: fekete áfonya, borsmenta

FELFÚVÓDÁS, GYOMORGÖRCS: közönséges ánizs, édeskömény, kamilla, borsmenta

MEGFÁZÁS, LÁZ: fekete bodza, hárs fajok, édeskömény, csipkebogyó, kamilla, lándzsás útifű

SZÁRAZ KÖHÖGÉS: lándzsás útifű, mályvafélék (orvosi ziliz gyökér, erdei mályva virág langyos áztatással készült kivonata), ánizs, édeskömény

LÉGÚTI HURUT: édeskömény, kakukkfű, cickafark borogatás a mellkasra

NYUGTATÓ, ÉLVEZETI TEA: citromfű, csipkebogyó

BOROGATÁSOK ÉS FÜRDŐK: Illóolajat semmi esetre sem csepegtessünk a gyermek fürdőjébe. Az illóolajak nagyon tömények, inkább készítsünk a gyógynövényből főzetet, és a leszűrt teát öntsük a fürdőkádba. Pelenkakiütés, atópiás dermatitis esetén mezei és vadárvácska virágos hajtása alkalmazható. Borogatáshoz 1 teáskanál virágos hajtást kell leforrázni 150 ml forrásban lévő vízzel, majd 10 perc állás után kell leszűrni, és a kivonattal naponta többször lemosni a felületet. Fürdő készítéséhez 2-3 evőkanál szárított herbát (virágos hajtást) kell 1 liter forrásban lévő vízzel leönteni, majd a forrázatot a fürdővízhez adni.

Ellenjavallt: A kisebb babákhoz hasonlóan itt sem szabad alkalmazni azillóolajokat. 1 éves korig a kasvirág kivonatok sem használhatók.

12 év alatt kerülendők az antrakinon tartalmú hashajtók (pl. kutyabengekéreg), az orvosi macskagyökér és vírusos megbetegedés esetén lázcsillapításra a fűzfakéreg.


Székelyné Bognár Eszter

okl. kertészmérnök

gyógynövénytermesztő


Aki szeretné jobban megismerni a gyógynövényeket szeretettel várom a túrákon:

https://www.facebook.com/BorzsonyiGyogynovenyEsGombaturak/

https://turamania.hu/gyogynovenyesgombaturak/

és a tanfolyamon:

https://www.borokaegyesulet.com/


Az anyag átvételével, más oldalon történő megjelentetésével kapcsolatban kérem, a profianyu@gmail.com e-mail címen vegyék fel velünk a kapcsolatot.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el