CSECSEMŐGONDOZÁSI DÍJ (CSED)
Jogosultság feltétele:
- a szülést megelőző 2 évben minimum 365 nap biztosított jogviszony (Ki biztosított? Itt megtalálod: https://www.oep.hu/felso_menu/lakossagnak/ellatas_magyarorszagon/jogosultsag_az_ellatasra/az_egsszsegbiztositas_szolgaltatasaira_jogosultak/biztositottak_penzbeli_es_egeszsegugyi_ellatasra)
ÉS
- a szülés időpontjában biztosítási jogviszonyban áll (pl. munkaviszony), vagy szülést megelőző 42 napon belül szűnt meg a biztosítási jogviszonya, vagy biztosítás megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül szül.
A 365 nap biztosítotti jogviszonynak nem kell a 2 év alatt folyamatosnak lennie, tehát pl. ha a 2 év alatt volt 4 munkahelyed, ahol 3-3 hónapot töltöttél el, de 1-1 hónap kihagyással, az is megfelelő.
A 365 napba bele kell számítani: a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénzt, CSED, GYED (kivéve diplomás GYED) folyósítás idejét, a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 napot, a rehabilitációs ellátás folyósításának idejét.
Nem jár CSED, ha kereső tevékenységet folytatunk.
Mennyi időre jár? A szülési szabadság
24 hétig, azaz 168 napig a szülési szabadság ideje alatt.
A szülési szabadság legkorábban a várható, megállapított szülési dátumot megelőző 28. napon, legkésőbb a szülés napján kezdődhet.
Koraszülöttek esetén a szülési szabadság, ezzel együtt a CSED folyósítás az intézetből (ahol a koraszülött csecsemőt ápolják) elbocsátástól kezdődik, legkésőbb a születéstől számított egy éven belül.
Igénylés részletei lejjebb található.
Mi alapján állapítják meg a CSED összegét, mennyi a CSED?
A CSED igénybe vételének napján fennálló jövedelmet kell figyelembe venni. Tehát pl. munkaviszonnyal kell rendelkezni (vagy 42 napon belül kell a jogviszony megszűnésének lenni) az igénylés első napján, hogy járjon a CSED.
- Ha a kismama az igénylés első napjától számítva minimum 180 napos, megszakítás nélküli jogviszonyból származó jövedelemmel rendelkezik, akkor ezt a jövedelmet kell alapként figyelembe venni.
- Ha nincs meg a 180 nap, de 120 nap megszakítás nélküli jogviszony megvan, akkor az abban a jogviszonyban lévő jövedelmet kell figyelembe venni.
- Ha az igénylés első napján van minimum 30 naptári napja fennálló jogviszony, de nem éri el a 120 napot, akkor a számítás alapjaként a minimálbér kétszeresét lehet maximum figyelembe venni (természetesen, ha a jövedelem alacsonyabb a minimálbér kétszeresénél, akkor az az alap)
- Álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék folyósítása alatt, vagy szüneteltetése esetén, vagy 42 napon belüli megszűnésekor: maximum minimálbér az alap, de nem haladhatja meg a napi alap az álláskeresési támogatás vagy vállalkozói járadék összegének harmincad részét.
A CSED összege a naptári napi jövedelem 70 %-a. Átlagban ki tudjuk úgy számolni, ha - alap esetben - vesszük a szerződés szerinti bruttó bérünket, beszorozzuk 0,7-el. Ez lesz az átlagos bruttó CSED-ünk (egyik hónapban picivel több jár, a másikban kevesebb, mivel a CSED összege függ a hónap napjainak számától). A CSED-ből csak az SZJA-t vonják, ami 2016-ban 15 %.
Hogyan igényeljük a CSED-et?
- Ha szülést megelőzően, megelőző dátumtól (maximum 28 nappal) igényeljük, akkor szükséges:
· Nyilatkozat Csecsemőgondozási díj megállapításához (a nyomtatványt lejjebb megtaláljátok)
· terhességi kiskönyv másolata (ha fel van tüntetve a szülés várható dátuma benne) vagy igazolás a nőgyógyásztól a szülés várható időpontjáról
· munkáltatói/foglalkoztatói igazolás (a munkáltató állítja ki)
· ha Te veszed igénybe a családi adókedvezményt, akkor az arról szóló nyilatkozat (módosítást kell lejelenteni), lejjebb a nyomtatvány megtalálható
Szülés után a gyermek születési anyakönyvi kivonat másolatát kell megküldeni, a nyilatkozatot az újszülött pontos adataival és az újszülött adataival kitöltött adókedevezményről szóló nyilatkozatot (akár postán) az illetékes Kormányhivatalnak (hivatkozni kell a törzslapszámra, ami a határozaton szerepel, vagy telefonon adnak róla információt)
- Ha a szülést követően, a szülés napjától igényeljük:
· Nyilatkozat Csecsemőgondozási díj megállapításához (a nyomtatványt lejjebb megtaláljátok)
· munkáltatói/foglalkoztatói igazolás (a munkáltató állítja ki)
· ha Te veszed igénybe a családi adókedvezményt, akkor az arról szóló nyilatkozat (módosítást kell lejelenteni), lejjebb a nyomtatvány megtalálható
· Születési anyakönyvi kivonat másolat
TAJ kártya másolat már nem kell, mivel a TAJ számot a központi rendszerben rögzítik, azt automatikusan látják.
Amennyiben jogviszony áll fenn, a CSED igénylésének napjától fizetés nélküli szabadságot kell kérelmezni a munkáltatótól. Ezt a legcélszerűbb írásban megtenni.
A fenti dokumentumok Kormányhivatalhoz történő eljuttatását általában a munkáltatók (HR/munkaügy/könyvelő) végzi, de személyesen vagy postán is be lehet adni. Ha a munkáltató kifizetőhely (100 fő alkalmazotti létszám felett), akkor biztos, hogy renndelkezik olyan ügyfélkapuval, amin keresztül ő elektronikusan be tudja nyújtani a kérelmet, és az ahhoz szükséges mellékleteket.
Ha mégsem intézi a munkáltatónk a beadást, és úgy döntünk, hogy postázzuk a dokumentumokat, akkor feltétlen tértivevényes levélben tegyük azt.
A CSED elbírálása 21 nap.
A CSED utalása utólag történik, a tárgyhót követő hónap 10. napjáig. A kiutalási időpont várhatóan (a számlánkra általában a következő munkanap érkezik a pénz):
Tavasz
2017. március 2., csütörtök
2017. április 4., kedd
2017. május 3., szerda
Nyár
2017. június 2., péntek
2017. július 4., kedd
2017. augusztus 2., szerda
Ősz
2017. szeptember 4., hétfő
2017. október 3., kedd
2017. november 3., péntek
Tél
2017. december 2., csütörtök
Részletesebb információt itt találtok: https://www.oep.hu/felso_menu/lakossagnak/ellatas_magyarorszagon/penzbeli_ellatasok/gyermekvallalas_tamogatasa/csecsemogondozasi_dij
Kérelem: