Az 1. trimeszter, az első 12 hét
Az 1. trimeszter előtt
Mindenki életében eljön az a pillanat, amikor megfogalmazódik bennünk a vágy egy gyermek iránt. Ha tudjuk kb. mikorra időzítenénk a gyermekvállalást, nagyon fontos, hogy a teherbeesés előtt vegyünk részt egy alapos kivizsgáláson, ezzel a szervezetünket fel tudjuk készíteni a terhességre. Erről bővebben a családtervezésnél olvashattok. Na de nézzük meg mi vár a kismamára az 1. trimeszterben.

Az első trimeszter tünetei
A fogantatás után a legtöbb nő a hormonális változások következtében különféle tüneteket észlelhet magán.
Tünetek lehetnek:
- reggeli émelygés
- szokatlan ételek kívánása
- fokozott étvágy
- hangulatváltozások
- szagérzékenység
- szédülés
- gyakori vizelési inger
- fokozott nyálképződés
- puffadás, székrekedés
- szűknek érezheti a ruhákat
A terhesség megállapításához a legfontosabb jel a menstruáció elmaradása, de az is előfordulhat, hogy a nő továbbra is menstruál a terhesség alatt.
A terhesség megállapítására a legbiztosabb módszer a nőgyógyászati vizsgálat, de a terhességi tesztek elvégzése után a legtöbb nő felkeresi a nőgyógyászt, hogy a terhességről teljes bizonyosságot szerezzen.
A terhességet első, második és harmadik trimeszterre osztjuk. Az 1 trimeszter a 12. hétig tart.
A beágyazódás a legtöbb nő számára észrevétlenül zajlik. A beágyazódás után kezd el fejlődni a méhlepény, mely a magzat számára szükséges tápanyagokat fogja biztosítani. A köldökzsinór köti össze a magzatot a méhlepénnyel.
A szakorvosi vizit után ultrahang vizsgálat következik, ahol megállapításra kerülnek a magzat méretei, illetve a szülés várható időpontja. Fontos, hogy a várandósság megállapítását kimondó szakorvosi vizsgálattal, a várandósság 6. hetéig várjunk, mivel a szív hang akkor hallható először. Amennyiben korábban megyünk el a vizsgálatra, a terhesség hivatalos megállapítását nem tudja elvégezni a nőgyógyász.
A hivatalos igazolás kiállítása után a várandós felkeresi a lakhelye szerinti illetékes védőnőt aki kiállítja részére a kiskönyvet.
1. trimeszteri vizsgálatok
Az első 12 hétben elvégzendő szükséges vizsgálatok:
- vérkép, vércsoport, vizelet vizsgálat
- lues szűrés
- CMV
- varicella
- toxoplasma
- HbsAg
- EKG
- fogászat
Az első 12 hét során nagyon fontos, hogy vigyázzunk magunkra, mert az alatt az időszak alatt dől el, hogy a magzat megmarad-e. Lehetőleg ne most kezdjünk bele nagy munkálatokba.
Fontos odafigyelni a rendszeresen étkezésre, illetve a megfelelő folyadékfogyasztásra. Ajánlatos a terhesvitamin terén is körbe nézni. Fehérjedús étrend javasolt.
Figyeljünk oda a nyers ételek fogyasztására is. Lehetőleg kerüljük a kutya -és macskaürüléket!
Nagyon fontos, hogy a terhesség alatt folyamatosan beszéljünk a babával, énekeljünk neki. Akár elkezdhetünk babás-mamás foglalkozásokra járni, hogy megismerkedjünk a mondókákkal, dalocskákkal.
Az első trimeszter végén a legfontosabb vizsgálat a 12. heti Uh és anyagi lehetőségekhez mérten a kombinált-teszt vagy integrált teszt. Ezeken a vizsgálatokon felül ajánlottan elvégezhető a toxémia szűrés, amelyet szintén vérből mutatnak ki. Olvasd el a Vizsgálatok várandóság alatt cikkemet is.
Fontos megemlíteni, hogy a családi adókedvezmény szempontjából is a 12. hét meghatározó időpont, ugyanis családi adókedvezmény a terhesség 91. napjától jár. Erről bővebb információt ide kattintva kaphattok.
A reggeli, esetleg egész napos rosszullétek, émelygések a legtöbb esetben az első trimeszter után megszűnnek, így a hátralévő időszakot zavartalanul lehet élvezni.