A SZÜLÉS FOLYAMATÁNAK RÖVID ISMERTETÉSE
A szülés folyamatának szakaszai
Az élettani szülés folyamatának négy szakasza van:
- tágulási,
- kitolási
- lepényi
- lepény utáni két óra

A tágulási szakaszban a fájások erősödnek, egyre gyakrabban jelentkeznek, így a méhszáj fokozatosan kifejlődik, kitágul, a magzat elöl fekvő része (ami általában a fej, a koponya) a medencébe egyre mélyebbre kerül. Az előbb a bemenetben rögzül, majd a medence bemenetén áthalad. A tágulási szakban - amennyiben ez korábban nem történt meg - megreped a magzatburok, és elfolyik a magzatvíz. A tágulási szak időtartama először szülő nőknél 8-10 óra, többedszer szülőknél átlagosan 4-5 óra. A nyakcsatorna teljes kitágulása (a méhszáj eltűnése) után következik a kitolási szak.
A kitolási szak átlagos időtartama első szülő nőknél 50-60 perc, többedszer szülőknél 25-30 perc. A kitolási szakban a koponya a medence üregében egyre mélyebbre kerül, majd a tolófájások hatására kigördül a magzat feje, majd a vállak, a törzs és az alsó végtagok.
A magzat megszületése után, az úgynevezett lepényi szakban, a méh erőteljesen összehúzódik, a méhlepény leválik a méh faláról, majd a hüvelyen keresztül távozik.
Ezt követi a lepényi szak utáni két óra, amikor megtörténik a szülőcsatorna áttekintése, az esetleges sérülések, gátmetszés ellátása és az ezt követő megfigyelés.
Na de milyen lehetséges beavatkozások fordulhatnak elő a természetes szülés közben?