A CSÁSZÁRMETSZÉS TECHNIKÁJA
A császármetszés technikája
A műtét előtt intravénás kanül (branüle) kerül behelyezésre a karba, mely általában a műtét után 24-48 órával kerül eltávolításra. A műtét történhet általános narkózisban (altatás), vagy az ún. gerincközeli (spinális vagy epiduláris) érzéstelenítésben, melyről az aneszteziológus tájékoztatást ad. Az utóbbi esetben a műtét kezdete előtt az aneszteziológus meggyőződik róla, hogy az érzéstelenítés tökéletesen működik. A nyomás, érintés érzékelése megmaradhat, de fájdalmat nem érezni.

A hólyagba állandó katéter kerül felhelyezésre, a vizelet folyamatos elvezetése, és a hólyagsérülés kockázatának csökkentése céljából. A katéter rendszerint a műtét másnapján kerül eltávolításra. A műtét átlagos ideje 30-40 perc. A bemetszés általában az un. bikini vonalban történik, 15-22 cm hosszan, de történhet függőleges irányban is, a köldök alatt, a hasfal középvonalában (alsó median hasmegnyitás). Ezt követően a méhen ejtett metszés után a magzat kiemelésre kerül. A magzat kiemelése során a hasfalra nyomást gyakorolnak, melyet a szülő nő megérezhet.
A kiemelés két féle módon történhet:
- Hagyományos / elektív császármetszés
Az anya paravánt kap, hogy a műtétet az orvosok zavartalanul végezhessék az alhasi tájékon. A gyermeket az orvos viszonylag hirtelen veszi ki az anyaméhből, így nincs ideje alkalmazkodni a kinti világhoz, sokként érheti a babát a nagy változás.
- Gyengéd /lassú /természetes császármetszés
Az így születő babák és szüleik megélhetik a szülésélményt. Ilyen esetben a has felnyitása után hagyják hogy a baba magától bújjon ki az anya méhéből. A baba így felkészültebb lesz a külvilágra, mivel meg kell dolgoznia a világra jövetelén a légzőszervi zavarokat is csökkenti ez a fajta császármetszés. Mialatt próbálkozik a kicsi hogy kibújjon anyja hasából, a szülők nézhetik, nincs paravánnal elválasztva az anya sem.
Az újszülött elsődleges ellátása után (életfunkciók ellenőrzése, szárítás, melegítés), amennyiben a magzat állapota megengedi, átadásra kerül a kismamának (ha a műtét altatásban történik, akkor a hozzátartozójának). E közben történik a lepény eltávolítása, a méh üregének ellenőrzése tapintással, majd a méh sebének varratokkal történő zárása. A hasi seb és a bőr közben rétegesen zárásra kerül. Néha szükség lehet vékony szilikoncső (drén) behelyezésére a hasfalba, a sebváladék elvezetésének céljából, ami általában 24 órával a műtét után kerül eltávolításra. Ritkábban (pl. a koraszülések igen korai formáinál, a magzat harántfekvése, a méh rendellenes alakja esetén) a méh megnyitása nem kötőszövetes szakaszon haránt irányban, hanem a méhtesten, hosszanti irányban (korporális metszés) történik a magzat érdekében. Ezt a tényt a műtétet végző orvos közölni fogja annak érdekében, hogy egy esetleges következő terhesség alkalmával a kezelőorvos figyelmét erre nyomatékosan felhívja.
Persze a művelet nem minden veszélytől mentes. Fontos tájékozódni az esetleges szövődményekről, hogy időben fel tudjunk rá készülni testben és lélekben.